Teams from around the Florida Panhandle were in Marianna Saturday to take part in a track and field event at Marianna High School.

Here are the results from the event.

We are listing the top five in each event and where all of Jackson County participants finished.

Men’s overall rankings

1. Blountstown High School

2. Marianna High School

3. Arnold High School

4. Gadsden County High School

5. Florida High School

6. Walton High School

7. Sneads High School

8. Community Leadership Academy

9. North Florida Christian

10. Graceville High School

11. Marianna Middle School

12. Wakulla Christian School  

13. Community Christian School

14. Grand Ridge School

 

Women’s overall rankings

1. Blountstown High School

2. Marianna High School

2. Florida High School

4. Gadsden County High School

5. Community Christian School

6. Graceville High School

7. Marianna Middle School

8. Arnold High School

9. Walton High School

10. Wakulla Christian School

11. Grand Ridge School

12. Community Leadership Academy

 

Girl’s Long Jump

1. Justice Butler, Gadsden County

2. Majestic McNealy, Marianna High School

3 Nariyah Buggs, Marianna High School

4. China Keys, Grand Ridge

5. Daisha Bess, Blountstown

6. Aniah Johnson, Marianna high School

12. Olivia Clemmons, Marianna Middle School

14. Dayonna Smith, Graceville High School

17. Kaliah Jones, Grand Ridge

19. Jasmine Charlton, Marianna Middle School

21. Cardasia Cooper, Marianna Middle School

 

Boy’s Long Jump

1. Courtavious Garrett, Sneads High School

2. Ahmari Harvey, Florida High

3. Jayden Smith, Marianna High School

4. Treven Smith, Blountstown

5. Montravion Garett, Blountstown

6. Cedric Williams, Graceville high School

7. Eli Peterson, Marianna High School

8. Jakil Snowden, Marianna High School

9. Joell Greene Graceville H 5.08m 5.75m

18. Ryan Peace, Marianna Middle School

19. Ezekiel Blount, Marianna High School

20. Breylon Ivey, Marianna Middle School

21. Daylin Williams, Grand Ridge School

23. Demarius Finklea, Graceville High School

24. Dre Smith, Grand Ridge

25. Jason Patterson, Grand Ridge

 

Girl’s Triple Jump

1. Majestic McNealy, Marianna High School

2. Aliya Everett, Blountstown

3. India Battle, Blountstown

4. Keirra Dabney, Blountstown

5. Daisha Bess, Blountstown

6. Macy Laster, Graceville High School

 

Boy’s Triple Jump

1. Courtavious Garrett, Sneads High School

2. Kevon Godwin, Blountstown

3. Dale Brown, Walton High School

4. Kevin Sawyer, Florida High

5. Trevor Hunt, Arnold High School

6. Eli Peterson, Marianna High School

13. Charlie Curry, Marianna High School

14. Breylon Ivey, Marianna Middle School

 

Girl’s Discus Throw

1. Antonia Thomas, Florida High

2. Latonia Thomas, Florida High

3. Kennedy Powell, Florida High

4. Azaria Austin, Florida High

5. Kendra Caldwell, Marianna High School

7. Brianna Hall, Marianna High School

8. KaTarah Nelson, Marianna High School

12. Keshara Daniels, Graceville High School

13. Kezia Young, Marianna Middle School

14. Kayla Broxton, Graceville High School

15. Skylar Yon, Marianna High School

16. Candice Pinkard, Graceville High School

18. Lexi Brown, Sneads High School

19. Shayla Pinkard, Graceville High School

 

Boy’s Discus Throw

1. Tinorio Ziggler, Blountstown

2. Damien Goodman, Marianna High School

3. Nathan Hunter, Blountstown

4. Deontae Taylor, Wakulla

5. Day'von Ferguson, Marianna High School

6. Lemonte Baker, Marianna High School

8. Andre Johnson, Graceville High School

10. Joseph Claiborne, Graceville High School

11. Neimiah Guilford, Marianna Middle School

12. Dontae Clopton, Marianna Middle School

14. Kameron Butler, Marianna High School

16. Austin Tyus, Sneads High School

 

Girl’s Shot Put

1. Antonia Thomas, Florida High

2. Azaria Austin, Florida High

3. Brianna Hall, Marianna High School

4. Latonia Thomas, Florida High

5. Kendra Caldwell, Marianna High School

6. Kezia Young, Marianna Middle School

7. Kayla Broxton, Graceville High School

11. Tajuae Johnson, Marianna High School

12. Candice Pinkard, Graceville High School

13. Keshara Daniels, Graceville High School

16. Shayla Pinkard, Graceville High School

20. Jakayla Williams, Marianna High School

21. Lexi Brown, Sneads High School

 

Boy’s Shot Put

1. Damien Goodman, Marianna High School

2. Lemonte Baker, Marianna High School

3. Day'von Ferguson, Marianna High School

4. Veryll White, Sneads High School

5. Nathan Hunter, Blountstown

9. Dontae Clopton, Marianna Middle School

11. Austin Tyus, Sneads High School

12. Andre Johnson, Graceville High School

13. Kameron Butler, Marianna High School

16. Neimiah Guilford, Marianna Middle School

 

Girl’s 4x800 Meter Relay

1. Florida High School

2. Community Christian School

3. Blountstown High School

4. Graceville High School

5. Marianna Middle School

 

Boy’s 4x800 Meter Relay

1. Gadsden County High School

2. Blountstown High School

3. Arnold High School

4. Marianna Middle School

5. Graceville High School

 

Boys’s 100 Meter Hurdles

1. Damone Rolle, Marianna High School

2. JB Baker, Walton High School

3. Jacob Buatu, Arnold High School

4. Jermiah Hall, Blountstown

 

Girl’s 100 Meter Dash

1. Anyia Charlton, Marianna High School

2. Aniah Johnson, Marianna High School

3. Nekayla Gillette, Graceville High School

4. Kinsleigh Hunter, Marianna Middle School

5. Justice Butler, Gadsden County

8. Kierstyn Jones, Grand Ridge

13. Amari Brown, Marianna Middle School

16. Jaykeria Jackson, Sneads High School

17. China Keys, Grand Ridge

19. Samra Robinson, Graceville High School

22. Tavianna Barnes, Marianna Middle School

23. Jasmine Charlton, Marianna Middle School

29. Tan Jones, Marianna High School

30. Dayonna Smith, Graceville High School

31. Majiyah Garrett, Grand Ridge

 

Boy’s 100 Meter Dash

1. Damone Rolle, Marianna High School

2. Henri Gainer, Arnold High School

3. JB Baker, Walton High School

4. Cardel Herring, Gadsden County

5. Shemar Kelly, Marianna High School

8. Cedric Williams, Graceville High School

13. Joseph Claiborne, Graceville High School

14. Rick Reed, Grand Ridge School

21. Jakil Snowden, Marianna High School

23. Damion Robinson, Graceville High School

27. Joell Greene, Graceville High School

28. Kris'shon Jones, Marianna Middle School

29. Jordan Joness, Marianna Middle School

31. Ryan Peace, Marianna Middle School

33. Jadon McCall, Marianna Middle School

35. Jason Patterson, Grand Ridge School

36. Dre Smith, Grand Ridge School

 

Girl’s 1600 Meter Run

1. Sarah Tychsen, Community Christian School

2. Karis Desotell, Community Christian School

3. Katherine Bouck, Community Christian School

4. Sarah Earley, Walton High School

5. Alysha Gutierrez-Tapia, Florida High

12. Zoey Saunders, Marianna Middle School

14. Maggie Rehberg, Marianna Middle School

15. Gracie Spears, Marianna Middle School

 

Boy’s 1600 Meter Run

1. David Andrew Keen, North Florida

2. Jesse Boyd, Blountstown

3. Mason Bennett, Arnold High School

4. Josh Ciarlariello, Community Christian School

5. Bilal Mohamad, Arnold High School

7. Jesse McGowen, Marianna High School

9. Moses Petterson, Marianna High School

10. Darious Johnson, Marianna High School

12. Anthony Watford, Graceville High School

16. Trevor Bengry, Graceville High School

18. Daylin Williams, Grand Ridge School

20. Isaih Velazquez, Grand Ridge School

21. Eladio Ramirez, Graceville High School

22. Tristan Sudduth, Marianna Middle School

23. Josiah Dixon, Marianna High School

24. Anthony Moran, Grand Ridge School

25. Hunter Smith, Marianna Middle School

27. Cyrus Jansen, Marianna Middle School

28. Mark Knowles, Marianna Middle School

 

Girl’s 4x100 Meter Relay

1. Gadsden County High School

2. Marianna High School

3. Blountstown High School

4. Graceville High School

5. Marianna Middle School

6. Grand Ridge School

 

Boy’s 4x100 Meter Relay

1. Arnold High School

2. Marianna High School

3. Florida High

4. Gadsden County High School

5. Walton High School

6. Blountstown High School

7. Marianna Middle School

8. Grand Ridge School

9. Community Leadership Academy

 

Girl’s 400 Meter Dash

1. Kyra Odum, Florida High

2. Olivia Dean, Florida High

3. Brittany Mackey, Gadsden County

4. Aryss Gomez, Arnold High School

5. Lauren Kreis, Florida High

7. Michal McGowan, Marianna High School

10. Alyssa Chumley, Sneads High School

12. Jaykeria Jackson, Sneads High School

13. Briana Autman, Marianna High School

14. Tristen McDaniel, Sneads High School

15. Olivia Clemmons, Marianna Middle School

17. Alexis Harvey, Graceville High School

18. Alexia Harvey, Alexia Graceville High School

19. Cardasia Cooper, Marianna Middle School

20. Kori Jones, Marianna High School

21. Camille Britt, Graceville High School

 

Boy’s 400 Meter Dash

1. Dequavious Charleston, Gadsden County

2. Ahmari Harvey, Florida High

3. Montravion Garett, Blountstown High School

4. Ming Pierson, Florida High

5. Shemhad Emanuel, Gadsden County

6. Dallas Tyler, Sneads High School

13. Andrew Collier, Sneads High School

14. Charlie Curry, Marianna High School

16. Timothy Bowden, Graceville High School

18. Elijah Hill, Marianna High School

20. D'Angelo Manbeck, Sneads High School

21. Ashanti Petterson, Marianna High School

23. Lucas Walker, Marianna Middle School

24. Xavier Mckinnie, Graceville High School

27. Trevor Bengry, Graceville High School

 

Girl’s 800 Meter Run

1. Zoe Doler, Wakulla Christian

2. Sarah Tychsen, Community Christian School

3. Karis Desotell, Community Christian School

4. Katherine Bouck, Community Christian School

5. Macy Laster, Graceville High School

7. Olivia Garlington, Graceville High School

13. Shari Jones, Marianna Middle School

15. Micha McGowan, Marianna High School

16. Azalea Caster, Graceville High School  

18. Kaliah Jones, Grand Ridge School

20. Camille Britt, Graceville High School

 

Boy’s 800 Meter Run

1. David Keen, Andrew North Florida

2. Jesse Boyd, Blountstown

3. Marcus Haigler, Florida High

4. Jesse McGowen, Marianna High School

5. Benjamin Estevez, Gadsden County

6. Timothy Bowden, Graceville High School

12. Hatcher Clark, Marianna Middle School

13. Anthony Moran, Grand Ridge School

14. Isaih Velazquez, Grand Ridge School

15. Akerson Carson, Marianna Middle School

16. Darious Johnson, Marianna High School

17. Chase Bethea, Marianna Middle School

 

Girl’s 200 Meter Dash

1. Janasia Cox, Gadsden County

2. Kori Jones, Marianna High School

3. Hennekual Gunn, Gadsden County

4. Justice Butler, Gadsden County

5. Kinsley Boston, Marianna Middle School

6. Nekayla Gillette, Graceville High School

8. Tan Jones, Marianna High School

16. Alyssa Chumley, Sneads High School

19. Olivia Garlington, Graceville High School

23. Cardasia Cooper, Marianna Middle School

24. Olivia Clemmons, Marianna Middle School

 

Boy’s 200 Meter Dash

1. Dequavious Charleston, Gadsden County

2. Joey Johnson, Arnold High School

3. Shemar Kelly, Marianna High School

4. Henri Gainer, Arnold High School

5. Keith Gilbert, Walton High School

6. Cedric Williams, Graceville High School

7. Jayden Smith, Marianna High School

9. Jeremiah Castro, Marianna High School

10. Dallas Tyler, Sneads High School

13. Ezekiel Blount, Marianna High School

14. Kris'shon Jones, Marianna Middle School

17. Laderious Ramsey, Graceville High School

19. Ryan Peace, Marianna Middle School

20. Breylon Ivey, Marianna Middle School

24. Trajan Spears, Marianna Middle School

27. Xavier Mckinnie, Graceville High School

 

Girl’s 3200 Meter Run

1. Lauren Locke, Marianna High School

2. Alayna Sims, Marianna Middle School

 

Boy’s 3200 Meter Run

1. Mason Bennett, Arnold High School

2. Xander Peacock, Blountstown High School

3. Bilal Mohamad, Arnold High School

4. Jossiah Baur, Walton High School

5. Moses Petterson, Marianna High School

10. Eladio Ramirez, Graceville High School

11. Josiah Dixon, Marianna High School

14. Lucas Walker, Marianna Middle School

 

Girl’s 4x400 Meter Relay

1. Gadsden County High School

2. Blountstown High School

3. Graceville High School

 

Boy’s 4x400 Meter Relay

1. Gadsden County High School

2. Blountstown High School

3. Florida High School

4. Arnold High School

5. Marianna Middle School

Subscribe to Daily Headlines

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments