Below is the complete ASWA All-State Softball Team. Dothan Eagle coverage players are bolded.

CLASS 7A

FIRST TEAM

P: Alea Johnson, Fairhope, Fr.

P: Annabelle Widra, Spain Park, So.

P: Emmah Rolfe, Bob Jones, Fr.

P: Molly Cobb, Hewitt-Trussville, Sr.

C: Emma Kropp, Fairhope, Sr.

INF: Emma Jarrett, Bob Jones, Sr.

INF: Lauren Haskins, Thompson, Sr.

INF: Alicia Anderson, Huntsville, Sr.

INF: TJ Webster, Sparkman, Sr.

OF: Maddie Majors, Spain Park, Sr.

OF: Kindall Deramus, Thompson, Sr.

OF: Ty Wilson, Prattville, Sr.

UT: Lauren Lindsey, Baker, Jr.

UT: Jordan Moore, Hoover, Jr.

DH: Kamryn Warman, Sparkman, Jr.

DH: Hannah Borden, Hewitt-Trussville, Sr.

SECOND TEAM

P: Eleanor DeBlock, Thompson, So.

P: Kaitlyn Hughes, Hewitt-Trussville, Jr.

P: Desalynn Nesbitt, Central-Phenix City, Jr.

P: Lily Calvert, Sparkman, Sr.

C: Tia Coleman, Theodore, Sr.

INF: Kennedy Foote, Thompson, Jr.

INF: Scooter Everett, Mary Montgomery, Jr.

INF: Crystal Maze, Hewitt-Trussville, So.

INF: Abi Brown, Oak Mountain, Jr.

OF: Madisyn Filz, Sparkman, Sr.

OF: Alex Davis, Huntsville, Sr.

OF: Bella Wiggins, Fairhope, So.

UT: Caitlin McRee, Baker, Sr.

UT: Aubrie Lisenby, Bob Jones, So.

DH: Kaelyn Campbell, Prattville, Jr.

DH: Jaye Ellen Davis, Auburn, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Emily Simon, James Clemens, Fr.; Katie Simon, James Clemens, Fr.

Catcher: Gracie Pittman, Prattville, Jr.; Jill Robinson, Baker, Jr.

Infield: Mykael Ledet, Sparkman, Jr.; Madison Plunkett, Thompson, Sr.; Kenleigh Cahalan, Hewitt-Trussville, 8th; Taylor Harrington, Spain Park, Jr.

Outfield: Mikayla Touhey, Thompson, Sr.; Airyonna Weaver, Mary Montgomery, So.

Utility: Lila Young, James Clemens, Sr.; Bailey Murphy, Baker, Sr.

Designated hitter: Kyleigh McHargue, Central-Phenix City, Jr.; Caroline Wooley, Spain Park, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Hannah Borden, Hewitt-Trussville

PITCHER OF THE YEAR: Alea Johnson, Fairhope

HITTER OF THE YEAR: Hannah Borden, Hewitt-Trussville

COACH OF THE YEAR: Taylor Burt, Hewitt-Trussville

CLASS 6A

FIRST TEAM

P: Ainsley Lambert, Spanish Fort, So.

P: Jaala Torrence, Northview, Jr.

P: Karsen Pierce, Daphne, Jr.

P: Kaylee Hawkins, Buckhorn, Jr.

C: Sarah Howell, Oxford, Jr.

INF: Camryn McLemore, Saraland, Sr.

INF: Bailey Cox, Baldwin County, Jr.

INF: Carlee McCondichie, Gardendale, Sr.

INF: K.J. Braswell, Northview, Jr.

OF: Morgan Nowakowski, Buckhorn, So.

OF: Kylie Winton, Hartselle, Sr.

OF: Abbie Waters, Gardendale, Jr.

UT: Sarah Beth Brake, Gardendale, So.

UT: Yoly Paredes, Pelham, Sr.

DH: Brooke Burback, Chelsea, Jr.

DH: Brianna Short, Brookwood, So.

SECOND TEAM

P: Emily Butts, Pell City, Sr.

P: Kamryn Murdock, Brookwood, Sr.

P: McKenzie Newcomb, Hazel Green, So.

P: Kaitlyn Clark, Gardendale, Sr.

C: Emily Cowart, Hartselle, Sr.

INF: Madelyn Stonecipher, Muscle Shoals, Jr.

INF: Kaitlyn Smithey, Buckhorn, So.

INF: Kalli Cartee, Hartselle, Sr.

INF: Maddie Cartron, Hazel Green, Jr.

OF: Ava Worthy, Baldwin County, Sr.

OF: Felicity Frame, Brookwood, Jr.

OF: Collier Peaden, Northview, So.

UT: Olivia Coaker, Gulf Shores, Sr.

UT: Olivia Wilborn, Decatur, Jr.

DH: Torie White, Helena, Jr.

DH: Jakaria Byrd, Homewood, So.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Catherine Crabb, Hazel Green, Sr.; Alivia Wilken, Buckhorn, Jr.

Catcher: Alex Stansell, Cullman, Sr.; Hannah Weishaar, Spanish Fort, Fr.

Infield: Hunter Dunn, Homewood, Fr.; Kelsey McPeters, Hazel Green, Jr.; Meaghan Marfice, Calera, Sr.; Kahalley Brooks, Baldwin County, Sr.

Outfield: Jaida Choice, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Mackenzie Brasher, Gulf Shores, Sr.

Utility: Laura Harbin, Buckhorn, Jr.; Rayleigh Thagard, Northview, So.

Designated hitter: Gracie Vanderford, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Gracie Green, Athens, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Carlee McCondichie, Gardendale

PITCHER OF THE YEAR: Ainsley Lambert, Spanish Fort

HITTER OF THE YEAR: Sarah Howell, Oxford

COACH OF THE YEAR: Anthony Cox, Baldwin County

CLASS 5A

FIRST TEAM

P: Stephanie Schoonover, Rehobeth, Jr.

P: Sydney Hall, Ardmore, Jr.

P: Maggie Phillips, Alexandria, Sr.

P: Abby Swaney, Springville, Sr.

C: Madisen Adams, Brewer, Sr.

INF: Mackenzie Bayer, Marbury, Sr.

INF: Peri Clark, Shelby County, Jr.

INF: Savannah Woodard, Hayden, Sr.

INF: Bella Landrum, Satsuma, Jr.

OF: Kaylyn Dunn, Guntersville, Sr.

OF: Chloe Baynes, Tallassee, Fr.

OF: Sydney Pybus, Rehobeth, Sr.

UT: Lindsey Richardson, Moody, Jr.

UT: Macey Ogle, John Carroll, Fr.

DH: Kaylee Brown, Southside-Gadsden, Jr.

DH: Lindsey Smith, Hayden, So.

SECOND TEAM

P: Megan Warhurst, Russellville, Sr.

P: Miah Simmons, Hayden, 8th.

P: Madison Maze, Mortimer Jordan, Jr.

P: Rycca Hinton, Faith Academy, So.

C: Makalyn Kyser, Springville, Fr.

INF: Makayla Brown, West Point, Sr.

INF: Katelyn Belding, Hayden, Jr.

INF: Hailey Hill, Sardis, Jr.

INF: Belle Haynes, Tallassee, Fr.

OF: Hannah Lollar, Satsuma, Sr.

OF: Danilyn Moore, Mortimer Jordan, Jr.

OF: Lexie Bennett, Scottsboro, Fr.

UT: Desiree Denmark, Citronelle, Fr.

UT: Romona McLeod, Brewbaker Tech, So.

DH: Taylor Rutledge, Boaz, Jr.

DH: Blake Gibson, Rehobeth, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Olivia Crouch, East Limestone, Jr.; Lanie Dreyer, Alexandria, Jr.

Catcher: Taylor Wheat, Briarwood, Sr.; Lauren Higginbotham, Corner, Jr.

Infield: Maggie West, Shelby County, Jr.; Brantly Bonds, Corner, Sr.; Alyssa Barnes, John Carroll, Sr.; Lilly Crowe, Moody, Jr.

Outfield: Nataley Whitner, Shelby County, Jr.; Sydney Sizemore, Satsuma, Jr.

Utility: L.B. Smith, Ardmore, Jr.; Jordan Walters, Tallassee, Jr.

Designated hitter: Gabby Stagner, Faith Academy, So.; Lexi Love, Tallassee, So.

PLAYER OF THE YEAR: Savannah Woodard, Hayden

PITCHER OF THE YEAR: Stephanie Schoonover, Rehobeth

HITTER OF THE YEAR: Lindsey Smith, Hayden

COACH OF THE YEAR: Jeri Beck, John Carroll

CLASS 4A

FIRST TEAM

P: Taylor Cassidy, LAMP, Sr.

P: Haley Pittman, Alabama Christian, Jr.

P: Hannah Price, Rogers, Fr.

P: Josie Thompson, North Jackson, Sr.

C: Reagan Walter, Priceville, So.

INF: Johnna Staggs, Wilson, Jr.

INF: Bailey Swann, Good Hope, Sr.

INF: Rachel Baker, Madison Academy, Sr.

INF: Haven Kirby, Elkmont, Jr.

OF: Emma Hyche, Cordova, Sr.

OF: Destinee Hargrove, Priceville, Sr.

OF: Joanna Marshall, Dale County, Fr.

UT: Kaylyn Dismukes, Holtville, Sr.

UT: Emma Jones, White Plains, Jr.

DH: Emma Broadfoot, Danville, Jr.

DH: Taylor Brown, Wilson, Sr.

SECOND TEAM

P: Alea Freeman, Curry, Sr.

P: Halle Payne, American Christian, Jr.

P: Callie Smith, Lincoln, Jr.

P: Blayne Godfrey, Danville, 7th.

C: Katie Jo Richardson, Curry, Jr.

INF: Skylar Tucker, Good Hope, Sr.;

INF: Katherine Grill, American Christian, Jr.

INF: Caitlin Russell, LAMP, Fr.

INF: Baylee Perkins, Alabama Christian, Sr.

OF: Claire West, Madison Academy, Sr.

OF: Alayna Key, Curry, Fr.

OF: Christavia Curry, Lincoln, Sr.

UT: Sydney Chamness, Ashville, Jr.

UT: Lauren Yates, Central-Florence, Sr.

DH: Mackenzie Meadows, Madison Academy, Fr.

DH: Madison Britt, Elmore County, So.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Abby Thomas, Leeds, Jr.; Raven Clark, Cordova, Sr.

Catcher: Justice Green, Lincoln, Jr.; Raegan Clem, West Limestone, So.

Infield: Katie Ball, Fairview, Jr.; Monica Willingham, Alabama Christian, Jr.; Brooke Cooper, Holtville, Jr.; Brianna Posey, Central-Florence, Sr.

Outfield: Madison Brown, Ashford, Jr.; Karlee Liverett, Wilson, So.

Utility: Ainslie Condrey, Headland, So.; Liz Rodebaugh, Dale County, Jr.

Designated hitter: Amber Atkins, North Jackson, Sr.; Savanna Henson, Rogers, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Haley Pittman, Alabama Christian

PITCHER OF THE YEAR: Haley Pittman, Alabama Christian

HITTER OF THE YEAR: Kaylyn Dismukes, Holtville

COACH OF THE YEAR: Haley Stutts, Rogers

CLASS 3A

FIRST TEAM

P: Alanna Goble, J.B. Pennington, Sr.

P: Lily Boswell, Plainview, Jr.

P: Landyn McAnnally, Prattville Christian, So.

P: Emily Boin, Wicksburg, Sr.

C: Kathryn Fallen, Prattville Christian, Sr.

INF: BreAnna Barlow, Excel, Sr.

INF: Andrea Harbin, Winfield, Sr.

INF: Morgan White, Lauderdale County, Jr.

INF: Savannah Williams, Pleasant Valley, Sr.

OF: Kaylee Vaught, Pisgah, Sr.

OF: Kayley Kirk, Piedmont, 8th.

OF: Carlee Colbert, Providence Christian, Sr.

UT: Shea Putman, J.B. Pennington, Sr.

UT: Hannah Duncan, Pisgah, So.

DH: Caroline Clark, Colbert Heights, Sr.

DH: Crimson Wells, Plainview, Sr.

SECOND TEAM

P: Kennedy Barron, Pisgah, So.

P: Leah Patterson, Pleasant Valley, So.

P: Leigha Kirby, Pisgah, Jr.

P: Graceanne Spears, Opp, Jr.

C: Cortney Williams, Pleasant Valley, Sr.

INF: Emma Houston, Providence Christian, Jr.

INF: Madalynn Langham, Hale County, Sr.

INF: Blakley Cupp, Walter Wellborn, Jr.

INF: Carolyn Carter, Prattville Christian, Sr.

OF: Anslee Finch, Geneva, Sr.

OF: Lila Kate Wheeler, Pisgah, Fr.

OF: Lindsey Pritchett, Pleasant Valley, Sr.

UT: Kenzi Traylor, Plainview, Jr.

UT: Mattie Havas, Houston Academy, So.

DH: Briley Pitt, East Lawrence, Jr.

DH: Ashton White, Wicksburg, Fr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Cassidy Campbell, Hanceville, So.; Lauren Womack, Sylvania, 8th.

Catcher: Samantha Kelly, Oakman, Sr.; Abby Stephens, Lamar County, Sr.

Infield: Brianna Crim, Thomasville, Jr.; Alyssa Brown, Lexington, Sr.; Annie Hughes, Pisgah, Sr.

Outfield: Tiffany Rice, Dadeville, Sr.; Macie Wilson, St. James, Sr.

Utility: Lila Beth Turner, Lexington, So.; Jalia Lassiter, Flomaton, Fr.

Designated hitter: Kinsley Milender, Colbert Heights, Jr.; Savanna Ginn, New Hope, So.

PLAYER OF THE YEAR: Kaylee Vaught, Pisgah

PITCHER OF THE YEAR: Emily Boin, Wicksburg

HITTER OF THE YEAR: Crimson Wells, Plainview

COACH OF THE YEAR: Nathan Rainey, Wicksburg

CLASS 2A

FIRST TEAM

P: Savanna Wood, G.W. Long, Sr.

P: Ashley Berryman, Hatton, Jr.

P: Jadyn Foster, Sand Rock, 8th.

P: Anna Calloway, Sumiton Christian, Sr.

C: Alexis Smith, Cedar Bluff, Jr.

INF: Lila Blackburn, Red Bay, So.

INF: Emma Latham, Hatton, Sr.

INF: Abby Land, Geneva County, Jr.

INF: Brittany Rivera, Collinsville, Jr.

OF: Brylie St. Clair, Sand Rock, Sr.

OF: Allye Buttram, Fayetteville, Jr.

OF: Amber Hayes, Sumiton Christian, Sr.

UT: Libby Baker, G.W. Long, Sr.

UT: Jessica Baughan, Sumiton Christian, So.

DH: Caroline Brannon, Collinsville, So.

DH: Dallas Potter, G.W. Long, Fr.

SECOND TEAM

P: Maddy Walker, Vincent, So.

P: Cloey Lovelady, Hatton, Sr.

P: Jordyn Walker, Cedar Bluff, Fr.

P: Olivia Ergle, Tharptown, Jr.

C: AK Tyree, Sumiton Christian, Jr.

INF: Hailey Vanbrimmer, Elberta, So.

INF: Abigail Beech, Leroy, Sr.

INF: Shaylee Wieting, Tharptown, Jr.

INF: Mallory Lane, Hatton, So.

OF: Bella Studdard, Reeltown, Fr.

OF: Courtney Baine, Collinsville, Sr.

OF: Maggie Hester, Sand Rock, So.

UT: Chloe Davidson, Reeltown, Fr.

UT: Sophie Page, Washington County, So.

DH: Jayleigh Kirby, West End, Sr.

DH: Meagan Oliver, Cottage Hill, So.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Caylee Johnson, Samson, 8th; Caly Carlisle, Horseshoe Bend, So.

Catcher: Marisa West, Leroy, Fr.

Infield: Laura Leigh Wheeler, Sulligent, Fr.; Taylor Whisonant, Sumiton Christian, Jr.; Campbell Newell, Leroy, 8th.

Outfield: Edy Gavin, Cottage Hill, 8th; Carlie Brockman-Graydon, Elberta, So.

Utility: Bradyn Mitchell, Hatton, 8th; Kate Warrick, Goshen, Sr.

Designated hitter: Lexie Davis, Geneva County, Fr.; Makenna Long, G.W. Long, Fr.

PLAYER OF THE YEAR: Libby Baker, G.W. Long

PITCHER OF THE YEAR: Ashley Berryman, Hatton

HITTER OF THE YEAR: Libby Baker, G.W. Long

COACH OF THE YEAR: James Coker, Collinsville

CLASS 1A

FIRST TEAM

P: Riley Vaughn, Mars Hill Bible, Fr.

P: Crimson Chapman, Millry, Jr.

P: Emma Dempsey, Belgreen, So.

P: Lauren Hudson, Brantley, So.

C: Kassidy Wilcox, Brantley, Sr.

INF: Courtney Lunsford, Kinston, Jr.

INF: Camie Terrell, Belgreen, Sr.

INF: Payton McGinnis, Spring Garden, Sr.

INF: Erika Mitchell, Mars Hill Bible, Jr.

OF: Olivia Watkins, Holy Spirit, Fr.

OF: Emory Bush, Brantley, Jr.

OF: AJ Broome, Spring Garden, Sr.

UT: Madi Snow, Faith Christian, Sr.

UT: Caitlyn Jones, Marion County, Sr.

DH: Faith Peters, Kinston, Fr.

DH: Hannah Sims, Brantley, Sr.

SECOND TEAM

P: Sydnee Fitzgerald, Falkville, So.

P: Alyssa Faircloth, Holy Spirit, 8th.

P: Breanna Barton, Lynn, So.

P: Abbey Steward, Spring Garden, Fr.

C: Hope Gunter, Pleasant Home, Jr.

INF: Bailey Thomas, Berry, Sr.

INF: Katie Jones, Decatur Heritage, Jr.

INF: Makenzie Veal, Falkville, So.

INF: Olivia Jones, Brantley, Sr.

OF: Madison Norris, Marion County, Sr.

OF: Madison Smith, Skyline, Sr.

OF: Kylie Thigpen, Mars Hill Bible, Jr.

UT: Kayden Dunn, Brantley, Fr.

UT: Faith Stanfield, Mars Hill Bible, Sr.

DH: Reagan Tisdale, Millry, So.

DH: Madelyn Mitchell, Gaylesville, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Megan Roe, Sweet Water, Fr.

Catcher: Madalyn Scott, Covenant Christian, So.; Nealy McManus, South Lamar, Fr.

Infield: Ashlee Gann, Covenant Christian, 8th; Hannah Henry, Mars Hill Bible, Jr.; Aidan Bellomy, Skyline, So.; Carol Anne Garmany, Coosa Christian, Sr.

Outfield: Jordan Campbell, Faith Christian, Jr.

Utility: Hannah Alsup, Lynn, Sr.

Designated hitter: Kora Myers, Sweet Water, Sr.; Sydney Courington, Coosa Christian, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Kassidy Wilcox, Brantley

PITCHER OF THE YEAR: Riley Vaughn, Mars Hill Bible

HITTER OF THE YEAR: Kassidy Wilcox, Brantley

COACH OF THE YEAR: Matt Burgess, Mars Hill Bible

AISA

FIRST TEAM

P: Mary Michael Burnham, Edgewood, Sr.

P: Ashley Gallant, Glenwood, Sr.

P: Shelby Lowe, Pickens Academy, Jr.

P: Emily Phillips, South Choctaw Academy, Sr.

C: Chloe Seithalil, Hooper, Sr.

INF: Arianna Atchley, Autauga Academy, Sr.

INF: Dawn Johnson, Macon-East, Sr.

INF: Madisyn Kennedy, Macon-East, Sr.

INF: Sherrell Matthews, Autauga Academy, Jr.

OF: Sierra Myers, Clarke Prep, Jr.

OF: Bailey Welch, Bessemer Academy, Jr.

OF: Faith Wheat, Edgewood, So.

UT: Karsyn Kemsel, Autauga Academy, Sr.

UT: Trinity Wilkinson, Marengo Academy, Fr.

DH: Hope Gullatt, Glenwood, Sr.

DH: Taylor McKinney, Macon-East, So.

SECOND TEAM

P: Caroline Capps, Macon-East, Jr.

P: Avery Harrell, Clarke Prep, Fr.

P: Abby Henderson, Crenshaw Christian, 8th.

P: Abby Ray, Autauga Academy, Jr.

C: Wizzie Miller, South Choctaw Academy, Jr.

INF: Jenna Bisharat, Bessemer Academy, Jr.

INF: Grayson Laney, Edgewood, Jr.

INF: Savana Roper, Crenshaw Christian, Jr.

INF: Grace Rushing, Pike Liberal Arts, So.

OF: Carle Hampton, Glenwood, Sr.

OF: Kayleigh Jones, Jackson Academy, So.

OF: Mckenzie Payton, Bessemer Academy, Jr.

UT: Sidney Lee, Lee-Scott, So.

UT: Emma Price, Tuscaloosa Academy, So.

DH: Grace Faulk, Hooper, Sr.

DH: Maggie White, Cornerstone-Columbiana, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Jenna Castleberry, Cornerstone-Columbiana, So.; Laken Harvell, Wilcox Academy, Jr.

Catcher: Devyn Debardelaben, Macon-East, So.; Bailee Jones, Monroe Academy, Jr.

Infield: Kayle Bell, Macon-East, Sr.; MacKenzie McCool, Pickens Academy, Sr.; Riley Newton, Marengo Academy, So.; Mary Grace Sheffield, Marengo Academy, Jr.

Outfield: Kelley Green, Edgewood, So.

Utility: Neely Austin, Glenwood, Jr.; Madison White, Edgewood, Jr.

Designated hitter: Mae Estridige, Patrician, Jr.; Anna Leigh McGraw, Wilcox Academy, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Madisyn Kennedy, Macon-East

PITCHER OF THE YEAR: Shelby Lowe, Pickens Academy

HITTER OF THE YEAR: Taylor McKinney, Macon-East

COACH OF THE YEAR: Mark Segrest, Edgewood

Recommended for you

Load comments